< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

388 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 388. година пред новата ера, 388. од првиот милениум п.н.е., 88. од 4 век п.н.е. и деветта од 380-тите п.н.е.

389 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар389 п.н.е.
CCCLXXXVIII п.н.е.
Ab urbe condita365
Староегипетска ераXXIX династија, 10
- ФараонХакор, 5
Старогрчка ера97.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4362
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−981
Берберски календар562
Будистички календар156
Бурмански календар−1026
Византиски календар5120–5121
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
2308 или 2248
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
2309 или 2249
Коптски календар−672 – −671
Етиопски календар−396 – −395
Еврејски календар3372–3373
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−332 – −331
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2712–2713
Холоценски календар9612
Ирански календар1010 п.п. – 1009 п.п.
Исламски календар1041 п.х. – 1040 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1945
Мингуо-календар2300 пред Р. Кина
民前2300年
Нанакшахи−1856
Тајландски сончев календар154–155
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
−262 или −643 или −1415
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
−261 или −642 или −1414

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5120 и 5121 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4362 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3372 и 3373 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 365.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 388 година се протега во 2248 и 2249, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2308 и 2309 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 155. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1040 и 1039 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...