< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

319 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 319. година пред новата ера, 319. од првиот милениум п.н.е., 19. од 4 век п.н.е. и последна од 310-тите п.н.е.

320 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар320 п.н.е.
CCCXIX п.н.е.
Ab urbe condita434
Староегипетска ераXXXIII династија, 4
- ФараонПтоломеј I Сотер, 4
Старогрчка ера115. олимпијада (победник
Асирски календар4431
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−912
Берберски календар631
Будистички календар225
Бурмански календар−957
Византиски календар5189–5190
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
2377 или 2317
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
2378 или 2318
Коптски календар−603 – −602
Етиопски календар−327 – −326
Еврејски календар3441–3442
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−263 – −262
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2781–2782
Холоценски календар9681
Ирански календар941 п.п. – 940 п.п.
Исламски календар970 п.х. – 969 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2014
Мингуо-календар2231 пред Р. Кина
民前2231年
Нанакшахи−1787
Тајландски сончев календар223–224
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
−193 или −574 или −1346
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
−192 или −573 или −1345

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5189 и 5190 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4431 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3441 и 3442 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 434.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 319 година се протега во 2317 и 2318, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2377 и 2378 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 224. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 969 и 968 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди