< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

307 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 307. година пред новата ера, 307. од првиот милениум п.н.е., 7. од 4 век п.н.е. и осма од 300-тите п.н.е.

308 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар308 п.н.е.
CCCVII п.н.е.
Ab urbe condita446
Староегипетска ераXXXIII династија, 16
- ФараонПтоломеј I Сотер, 16
Старогрчка ера118. олимпијада (победник
Асирски календар4443
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−900
Берберски календар643
Будистички календар237
Бурмански календар−945
Византиски календар5201–5202
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
2389 или 2329
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
2390 или 2330
Коптски календар−591 – −590
Етиопски календар−315 – −314
Еврејски календар3453–3454
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−251 – −250
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2793–2794
Холоценски календар9693
Ирански календар929 п.п. – 928 п.п.
Исламски календар958 п.х. – 957 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2026
Мингуо-календар2219 пред Р. Кина
民前2219年
Нанакшахи−1775
Селевкидски календар4/5 г.г.
Тајландски сончев календар235–236
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−181 или −562 или −1334
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
−180 или −561 или −1333

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5201 и 5202 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4443 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3453 и 3454 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 446.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 307 година се протега во 2329 и 2330, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2389 и 2390 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 236. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 957 и 956 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...