< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

351 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 351. година пред новата ера, 351. од првиот милениум п.н.е., 51. од 4 век п.н.е. и втора од 350-тите п.н.е.

352 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар352 п.н.е.
CCCLI п.н.е.
Ab urbe condita402
Староегипетска ераXXX династија, 29
- ФараонНектанеб II, 9
Старогрчка ера107. олимпијада (победник
Асирски календар4399
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−944
Берберски календар599
Будистички календар193
Бурмански календар−989
Византиски календар5157–5158
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
2345 или 2285
    — до —
己巳年 (зем. змија)
2346 или 2286
Коптски календар−635 – −634
Етиопски календар−359 – −358
Еврејски календар3409–3410
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−295 – −294
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2749–2750
Холоценски календар9649
Ирански календар973 п.п. – 972 п.п.
Исламски календар1003 п.х. – 1002 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1982
Мингуо-календар2263 пред Р. Кина
民前2263年
Нанакшахи−1819
Тајландски сончев календар191–192
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
−225 или −606 или −1378
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
−224 или −605 или −1377

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5157 и 5158 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4399 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3409 и 3410 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 402.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 351 година се протега во 2285 и 2286, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2345 и 2346 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 192. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1002 и 1001 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...