< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

367 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 367. година пред новата ера, 367. од првиот милениум п.н.е., 67. од 4 век п.н.е. и осма од 360-тите п.н.е.

368 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар368 п.н.е.
CCCLXVII п.н.е.
Ab urbe condita386
Староегипетска ераXXX династија, 13
- ФараонНектанеб I, 13
Старогрчка ера103. олимпијада (победник
Асирски календар4383
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−960
Берберски календар583
Будистички календар177
Бурмански календар−1005
Византиски календар5141–5142
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
2329 или 2269
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
2330 или 2270
Коптски календар−651 – −650
Етиопски календар−375 – −374
Еврејски календар3393–3394
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−311 – −310
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2733–2734
Холоценски календар9633
Ирански календар989 п.п. – 988 п.п.
Исламски календар1019 п.х. – 1018 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1966
Мингуо-календар2279 пред Р. Кина
民前2279年
Нанакшахи−1835
Тајландски сончев календар175–176
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−241 или −622 или −1394
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
−240 или −621 или −1393

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5141 и 5142 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4383 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3393 и 3394 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 386.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 367 година се протега во 2269 и 2270, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2329 и 2330 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 176. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1018 и 1017 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди