< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

343 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 343. година пред новата ера, 343. од првиот милениум п.н.е., 43. од 4 век п.н.е. и четвртта од 340-тите п.н.е.

344 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар344 п.н.е.
CCCXLIII п.н.е.
Ab urbe condita410
Староегипетска ераXXX династија, 37
- ФараонНектанеб II, 17
Старогрчка ера109. олимпијада (победник
Асирски календар4407
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−936
Берберски календар607
Будистички календар201
Бурмански календар−981
Византиски календар5165–5166
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
2353 или 2293
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
2354 или 2294
Коптски календар−627 – −626
Етиопски календар−351 – −350
Еврејски календар3417–3418
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−287 – −286
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2757–2758
Холоценски календар9657
Ирански календар965 п.п. – 964 п.п.
Исламски календар995 п.х. – 994 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1990
Мингуо-календар2255 пред Р. Кина
民前2255年
Нанакшахи−1811
Тајландски сончев календар199–200
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
−217 или −598 или −1370
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
−216 или −597 или −1369

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5165 и 5166 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4407 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3417 и 3418 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 410.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 343 година се протега во 2293 и 2294, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2353 и 2354 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 200. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 994 и 993 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...