< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

379 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 379. година пред новата ера, 379. од првиот милениум п.н.е., 79. од 4 век п.н.е. и последна од 370-тите п.н.е.

380 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар380 п.н.е.
CCCLXXIX п.н.е.
Ab urbe condita374
Староегипетска ераXXX династија, 1
- ФараонНектанеб I, 1
Старогрчка ера100. олимпијада (победник
Асирски календар4371
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−972
Берберски календар571
Будистички календар165
Бурмански календар−1017
Византиски календар5129–5130
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
2317 или 2257
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
2318 или 2258
Коптски календар−663 – −662
Етиопски календар−387 – −386
Еврејски календар3381–3382
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−323 – −322
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2721–2722
Холоценски календар9621
Ирански календар1001 п.п. – 1000 п.п.
Исламски календар1032 п.х. – 1031 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1954
Мингуо-календар2291 пред Р. Кина
民前2291年
Нанакшахи−1847
Тајландски сончев календар163–164
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
−253 или −634 или −1406
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
−252 или −633 или −1405

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5129 и 5130 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4371 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3381 и 3382 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 374.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 379 година се протега во 2257 и 2258, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2317 и 2318 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 164. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1031 и 1030 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...