< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

304 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 304. година пред новата ера, 304. од првиот милениум п.н.е., 4. од 4 век п.н.е. и петта од 300-тите п.н.е.

305 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар305 п.н.е.
CCCIV п.н.е.
Ab urbe condita449
Староегипетска ераXXXIII династија, 19
- ФараонПтоломеј I Сотер, 19
Старогрчка ера118.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4446
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−897
Берберски календар646
Будистички календар240
Бурмански календар−942
Византиски календар5204–5205
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
2392 или 2332
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
2393 или 2333
Коптски календар−588 – −587
Етиопски календар−312 – −311
Еврејски календар3456–3457
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−248 – −247
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2796–2797
Холоценски календар9696
Ирански календар926 п.п. – 925 п.п.
Исламски календар954 п.х. – 953 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2029
Мингуо-календар2216 пред Р. Кина
民前2216年
Нанакшахи−1772
Селевкидски календар7/8 г.г.
Тајландски сончев календар238–239
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
−178 или −559 или −1331
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
−177 или −558 или −1330

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5204 и 5205 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4446 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3456 и 3457 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 449.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 304 година се протега во 2332 и 2333, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2392 и 2393 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 239. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 953 и 952 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...