< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

342 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 342. година пред новата ера, 342. од првиот милениум п.н.е., 42. од 4 век п.н.е. и трета од 340-тите п.н.е.

343 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар343 п.н.е.
CCCXLII п.н.е.
Ab urbe condita411
Староегипетска ераXXXI династија, 1
- ФараонАртаксеркс III, 1
Старогрчка ера109.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4408
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−935
Берберски календар608
Будистички календар202
Бурмански календар−980
Византиски календар5166–5167
Кинески календар丁丑(огн. вол)
2354 или 2294
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
2355 или 2295
Коптски календар−626 – −625
Етиопски календар−350 – −349
Еврејски календар3418–3419
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−286 – −285
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2758–2759
Холоценски календар9658
Ирански календар964 п.п. – 963 п.п.
Исламски календар994 п.х. – 993 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1991
Мингуо-календар2254 пред Р. Кина
民前2254年
Нанакшахи−1810
Тајландски сончев календар200–201
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
−216 или −597 или −1369
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
−215 или −596 или −1368

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5166 и 5167 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4408 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3418 и 3419 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 411.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 342 година се протега во 2294 и 2295, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2354 и 2355 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 201. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 993 и 992 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...