< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

370 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 370. година пред новата ера, 370. од првиот милениум п.н.е., 70. од 4 век п.н.е. и прва од 370-тите п.н.е.

371 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар371 п.н.е.
CCCLXX п.н.е.
Ab urbe condita383
Староегипетска ераXXX династија, 10
- ФараонНектанеб I, 10
Старогрчка ера102.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4380
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−963
Берберски календар580
Будистички календар174
Бурмански календар−1008
Византиски календар5138–5139
Кинески календар己酉(зем. петел)
2326 или 2266
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
2327 или 2267
Коптски календар−654 – −653
Етиопски календар−378 – −377
Еврејски календар3390–3391
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−314 – −313
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2730–2731
Холоценски календар9630
Ирански календар992 п.п. – 991 п.п.
Исламски календар1022 п.х. – 1021 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1963
Мингуо-календар2282 пред Р. Кина
民前2282年
Нанакшахи−1838
Тајландски сончев календар172–173
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
−244 или −625 или −1397
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
−243 или −624 или −1396

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5138 и 5139 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4380 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3390 и 3391 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 383.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 370 година се протега во 2266 и 2267, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2326 и 2327 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 173. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1021 и 1020 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...