< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

308 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 308. година пред новата ера, 308. од првиот милениум п.н.е., 8. од 4 век п.н.е. и деветта од 300-тите п.н.е.

309 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар309 п.н.е.
CCCVIII п.н.е.
Ab urbe condita445
Староегипетска ераXXXIII династија, 15
- ФараонПтоломеј I Сотер, 15
Старогрчка ера117.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4442
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−901
Берберски календар642
Будистички календар236
Бурмански календар−946
Византиски календар5200–5201
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
2388 или 2328
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
2389 или 2329
Коптски календар−592 – −591
Етиопски календар−316 – −315
Еврејски календар3452–3453
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−252 – −251
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2792–2793
Холоценски календар9692
Ирански календар930 п.п. – 929 п.п.
Исламски календар959 п.х. – 958 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2025
Мингуо-календар2220 пред Р. Кина
民前2220年
Нанакшахи−1776
Селевкидски календар3/4 г.г.
Тајландски сончев календар234–235
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
−182 или −563 или −1335
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−181 или −562 или −1334

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5200 и 5201 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4442 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3452 и 3453 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 445.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 308 година се протега во 2328 и 2329, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2388 и 2389 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 235. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 958 и 957 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...