< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

330 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 330. година пред новата ера, 330. од првиот милениум п.н.е., 30. од 4 век п.н.е. и прва од 330-тите п.н.е.

331 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар331 п.н.е.
CCCXXX п.н.е.
Ab urbe condita423
Староегипетска ераXXXII династија, 2
- ФараонАлександар Македонски, 2
Старогрчка ера112.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4420
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−923
Берберски календар620
Будистички календар214
Бурмански календар−968
Византиски календар5178–5179
Кинески календар己丑(зем. вол)
2366 или 2306
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
2367 или 2307
Коптски календар−614 – −613
Етиопски календар−338 – −337
Еврејски календар3430–3431
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−274 – −273
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2770–2771
Холоценски календар9670
Ирански календар952 п.п. – 951 п.п.
Исламски календар981 п.х. – 980 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2003
Мингуо-календар2242 пред Р. Кина
民前2242年
Нанакшахи−1798
Тајландски сончев календар212–213
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
−204 или −585 или −1357
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
−203 или −584 или −1356

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5178 и 5179 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4420 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3430 и 3431 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 423.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 330 година се протега во 2306 и 2307, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2366 и 2367 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 213. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 980 и 979 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...