< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

383 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 383. година пред новата ера, 383. од првиот милениум п.н.е., 83. од 4 век п.н.е. и четвртта од 380-тите п.н.е.

384 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар384 п.н.е.
CCCLXXXIII п.н.е.
Ab urbe condita370
Староегипетска ераXXIX династија, 15
- ФараонХакор, 10
Старогрчка ера99. олимпијада (победник
Асирски календар4367
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−976
Берберски календар567
Будистички календар161
Бурмански календар−1021
Византиски календар5125–5126
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
2313 или 2253
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
2314 или 2254
Коптски календар−667 – −666
Етиопски календар−391 – −390
Еврејски календар3377–3378
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−327 – −326
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2717–2718
Холоценски календар9617
Ирански календар1005 п.п. – 1004 п.п.
Исламски календар1036 п.х. – 1035 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1950
Мингуо-календар2295 пред Р. Кина
民前2295年
Нанакшахи−1851
Тајландски сончев календар159–160
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
−257 или −638 или −1410
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
−256 или −637 или −1409

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5125 и 5126 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4367 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3377 и 3378 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 370.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 383 година се протега во 2253 и 2254, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2313 и 2314 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 160. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1035 и 1034 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...