< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

391 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 391. година пред новата ера, 391. од првиот милениум п.н.е., 91. од 4 век п.н.е. и втора од 390-тите п.н.е.

392 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар392 п.н.е.
CCCXCI п.н.е.
Ab urbe condita362
Староегипетска ераXXIX династија, 7
- ФараонХакор, 2
Старогрчка ера97. олимпијада (победник
Асирски календар4359
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−984
Берберски календар559
Будистички календар153
Бурмански календар−1029
Византиски календар5117–5118
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
2305 или 2245
    — до —
己丑年 (зем. вол)
2306 или 2246
Коптски календар−675 – −674
Етиопски календар−399 – −398
Еврејски календар3369–3370
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−335 – −334
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2709–2710
Холоценски календар9609
Ирански календар1013 п.п. – 1012 п.п.
Исламски календар1044 п.х. – 1043 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1942
Мингуо-календар2303 пред Р. Кина
民前2303年
Нанакшахи−1859
Тајландски сончев календар151–152
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
−265 или −646 или −1418
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
−264 или −645 или −1417

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5117 и 5118 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4359 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3369 и 3370 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 362.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 391 година се протега во 2245 и 2246, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2305 и 2306 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 152. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1043 и 1042 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...