< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

371 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 371. година пред новата ера, 371. од првиот милениум п.н.е., 71. од 4 век п.н.е. и втора од 370-тите п.н.е.

372 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар372 п.н.е.
CCCLXXI п.н.е.
Ab urbe condita382
Староегипетска ераXXX династија, 9
- ФараонНектанеб I, 9
Старогрчка ера102. олимпијада (победник
Асирски календар4379
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−964
Берберски календар579
Будистички календар173
Бурмански календар−1009
Византиски календар5137–5138
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
2325 или 2265
    — до —
己酉年 (зем. петел)
2326 или 2266
Коптски календар−655 – −654
Етиопски календар−379 – −378
Еврејски календар3389–3390
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−315 – −314
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2729–2730
Холоценски календар9629
Ирански календар993 п.п. – 992 п.п.
Исламски календар1024 п.х. – 1022 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1962
Мингуо-календар2283 пред Р. Кина
民前2283年
Нанакшахи−1839
Тајландски сончев календар171–172
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
−245 или −626 или −1398
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
−244 или −625 или −1397

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5137 и 5138 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4379 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3389 и 3390 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 382.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 371 година се протега во 2265 и 2266, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2325 и 2326 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 172. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1023 и 1021 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...