< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

341 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 341. година пред новата ера, 341. од првиот милениум п.н.е., 41. од 4 век п.н.е. и втора од 340-тите п.н.е.

342 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар342 п.н.е.
CCCXLI п.н.е.
Ab urbe condita412
Староегипетска ераXXXI династија, 2
- ФараонАртаксеркс III, 2
Старогрчка ера109.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4409
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−934
Берберски календар609
Будистички календар203
Бурмански календар−979
Византиски календар5167–5168
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
2355 или 2295
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
2356 или 2296
Коптски календар−625 – −624
Етиопски календар−349 – −348
Еврејски календар3419–3420
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−285 – −284
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2759–2760
Холоценски календар9659
Ирански календар963 п.п. – 962 п.п.
Исламски календар993 п.х. – 992 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1992
Мингуо-календар2253 пред Р. Кина
民前2253年
Нанакшахи−1809
Тајландски сончев календар201–202
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
−215 или −596 или −1368
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
−214 или −595 или −1367

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5167 и 5168 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4409 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3419 и 3420 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 412.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 341 година се протега во 2295 и 2296, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2355 и 2356 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 202. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 992 и 991 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...