< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

387 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 387. година пред новата ера, 387. од првиот милениум п.н.е., 87. од 4 век п.н.е. и осма од 380-тите п.н.е.

388 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар388 п.н.е.
CCCLXXXVII п.н.е.
Ab urbe condita366
Староегипетска ераXXIX династија, 11
- ФараонХакор, 6
Старогрчка ера98. олимпијада (победник
Асирски календар4363
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−980
Берберски календар563
Будистички календар157
Бурмански календар−1025
Византиски календар5121–5122
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
2309 или 2249
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
2310 или 2250
Коптски календар−671 – −670
Етиопски календар−395 – −394
Еврејски календар3373–3374
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−331 – −330
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2713–2714
Холоценски календар9613
Ирански календар1009 п.п. – 1008 п.п.
Исламски календар1040 п.х. – 1039 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1946
Мингуо-календар2299 пред Р. Кина
民前2299年
Нанакшахи−1855
Тајландски сончев календар155–156
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
−261 или −642 или −1414
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
−260 или −641 или −1413

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5121 и 5122 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4363 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3373 и 3374 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 366.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 387 година се протега во 2249 и 2250, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2309 и 2310 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 156. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1039 и 1038 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...