< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

395 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 395. година пред новата ера, 395. од првиот милениум п.н.е., 95. од 4 век п.н.е. и шеста од 390-тите п.н.е.

396 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар396 п.н.е.
CCCXCV п.н.е.
Ab urbe condita358
Староегипетска ераXXIX династија, 3
- ФараонНеферит I, 3
Старогрчка ера96. олимпијада (победник
Асирски календар4355
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−988
Берберски календар555
Будистички календар149
Бурмански календар−1033
Византиски календар5113–5114
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
2301 или 2241
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
2302 или 2242
Коптски календар−679 – −678
Етиопски календар−403 – −402
Еврејски календар3365–3366
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−339 – −338
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2705–2706
Холоценски календар9605
Ирански календар1017 п.п. – 1016 п.п.
Исламски календар1048 п.х. – 1047 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1938
Мингуо-календар2307 пред Р. Кина
民前2307年
Нанакшахи−1863
Тајландски сончев календар147–148
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
−269 или −650 или −1422
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
−268 или −649 или −1421

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5113 и 5114 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4355 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3365 и 3366 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 358.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 395 година се протега во 2241 и 2242, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2301 и 2302 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 148. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1047 и 1046 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...