< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

368 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 368. година пред новата ера, 368. од првиот милениум п.н.е., 68. од 4 век п.н.е. и деветта од 360-тите п.н.е.

369 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар369 п.н.е.
CCCLXVIII п.н.е.
Ab urbe condita385
Староегипетска ераXXX династија, 12
- ФараонНектанеб I, 12
Старогрчка ера102.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4382
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−961
Берберски календар582
Будистички календар176
Бурмански календар−1006
Византиски календар5140–5141
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
2328 или 2268
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
2329 или 2269
Коптски календар−652 – −651
Етиопски календар−376 – −375
Еврејски календар3392–3393
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−312 – −311
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2732–2733
Холоценски календар9632
Ирански календар990 п.п. – 989 п.п.
Исламски календар1020 п.х. – 1019 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1965
Мингуо-календар2280 пред Р. Кина
民前2280年
Нанакшахи−1836
Тајландски сончев календар174–175
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
−242 или −623 или −1395
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−241 или −622 или −1394

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5140 и 5141 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4382 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3392 и 3393 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 385.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 368 година се протега во 2268 и 2269, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2328 и 2329 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 175. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1019 и 1018 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди