< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

360 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 360. година пред новата ера, 360. од првиот милениум п.н.е., 60. од 4 век п.н.е. и прва од 360-тите п.н.е.

361 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар361 п.н.е.
CCCLX п.н.е.
Ab urbe condita393
Староегипетска ераXXX династија, 20
- ФараонТахос, 2
Старогрчка ера104.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4390
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−953
Берберски календар590
Будистички календар184
Бурмански календар−998
Византиски календар5148–5149
Кинески календар己未(зем. коза)
2336 или 2276
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
2337 или 2277
Коптски календар−644 – −643
Етиопски календар−368 – −367
Еврејски календар3400–3401
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−304 – −303
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2740–2741
Холоценски календар9640
Ирански календар982 п.п. – 981 п.п.
Исламски календар1012 п.х. – 1011 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1973
Мингуо-календар2272 пред Р. Кина
民前2272年
Нанакшахи−1828
Тајландски сончев календар182–183
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
−234 или −615 или −1387
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
−233 или −614 или −1386

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5148 и 5149 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4390 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3400 и 3401 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 393.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 360 година се протега во 2276 и 2277, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2336 и 2337 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 183. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1011 и 1010 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...