< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

399 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 399. година пред новата ера, 399. од првиот милениум п.н.е., 99. од 4 век п.н.е. и последна од 390-тите п.н.е.

400 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар400 п.н.е.
CCCXCIX п.н.е.
Ab urbe condita354
Староегипетска ераXXVIII династија, 5
- ФараонАмиртеј, 5
Старогрчка ера95. олимпијада (победник
Асирски календар4351
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−992
Берберски календар551
Будистички календар145
Бурмански календар−1037
Византиски календар5109–5110
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
2297 или 2237
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
2298 или 2238
Коптски календар−683 – −682
Етиопски календар−407 – −406
Еврејски календар3361–3362
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−343 – −342
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2701–2702
Холоценски календар9601
Ирански календар1021 п.п. – 1020 п.п.
Исламски календар1052 п.х. – 1051 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1934
Мингуо-календар2311 пред Р. Кина
民前2311年
Нанакшахи−1867
Тајландски сончев календар143–144
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
−273 или −654 или −1426
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
−272 или −653 или −1425

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5109 и 5110 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4351 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3361 и 3362 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 354.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 399 година се протега во 2237 и 2238, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2297 и 2298 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 144. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1051 и 1050 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди