< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

397 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 397. година пред новата ера, 397. од првиот милениум п.н.е., 97. од 4 век п.н.е. и осма од 390-тите п.н.е.

398 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар398 п.н.е.
CCCXCVII п.н.е.
Ab urbe condita356
Староегипетска ераXXIX династија, 1
- ФараонНеферит I, 1
Старогрчка ера95.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4353
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−990
Берберски календар553
Будистички календар147
Бурмански календар−1035
Византиски календар5111–5112
Кинески календар壬午(вод. коњ)
2299 или 2239
    — до —
癸未年 (вод. коза)
2300 или 2240
Коптски календар−681 – −680
Етиопски календар−405 – −404
Еврејски календар3363–3364
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−341 – −340
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2703–2704
Холоценски календар9603
Ирански календар1019 п.п. – 1018 п.п.
Исламски календар1050 п.х. – 1049 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1936
Мингуо-календар2309 пред Р. Кина
民前2309年
Нанакшахи−1865
Тајландски сончев календар145–146
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
−271 или −652 или −1424
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
−270 или −651 или −1423

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5111 и 5112 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4353 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3363 и 3364 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 356.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 397 година се протега во 2239 и 2240, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2299 и 2300 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 146. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1049 и 1048 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди