< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

323 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 323. година пред новата ера, 323. од првиот милениум п.н.е., 23. од 4 век п.н.е. и четвртта од 320-тите п.н.е.

324 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар324 п.н.е.
CCCXXIII п.н.е.
Ab urbe condita430
Староегипетска ераXXXII династија, 9
- ФараонАлександар Македонски, 9
Старогрчка ера114. олимпијада (победник
Асирски календар4427
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−916
Берберски календар627
Будистички календар221
Бурмански календар−961
Византиски календар5185–5186
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
2373 или 2313
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
2374 или 2314
Коптски календар−607 – −606
Етиопски календар−331 – −330
Еврејски календар3437–3438
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−267 – −266
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2777–2778
Холоценски календар9677
Ирански календар945 п.п. – 944 п.п.
Исламски календар974 п.х. – 973 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2010
Мингуо-календар2235 пред Р. Кина
民前2235年
Нанакшахи−1791
Тајландски сончев календар219–220
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
−197 или −578 или −1350
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
−196 или −577 или −1349

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5185 и 5186 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4427 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3437 и 3438 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 430.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 323 година се протега во 2313 и 2314, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2373 и 2374 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 220. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 973 и 972 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди