< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

350 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 350. година пред новата ера, 350. од првиот милениум п.н.е., 50. од 4 век п.н.е. и прва од 350-тите п.н.е.

351 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар351 п.н.е.
CCCL п.н.е.
Ab urbe condita403
Староегипетска ераXXX династија, 30
- ФараонНектанеб II, 10
Старогрчка ера107.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4400
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−943
Берберски календар600
Будистички календар194
Бурмански календар−988
Византиски календар5158–5159
Кинески календар己巳(зем. змија)
2346 или 2286
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
2347 или 2287
Коптски календар−634 – −633
Етиопски календар−358 – −357
Еврејски календар3410–3411
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−294 – −293
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2750–2751
Холоценски календар9650
Ирански календар972 п.п. – 971 п.п.
Исламски календар1002 п.х. – 1001 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1983
Мингуо-календар2262 пред Р. Кина
民前2262年
Нанакшахи−1818
Тајландски сончев календар192–193
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
−224 или −605 или −1377
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
−223 или −604 или −1376

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5158 и 5159 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4400 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3410 и 3411 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 403.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 350 година се протега во 2286 и 2287, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2346 и 2347 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 193. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1001 и 1000 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Касандар, античкомакедонски крал и основач на династијата Антипатриди.

Починале

уреди