< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

386 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 386. година пред новата ера, 386. од првиот милениум п.н.е., 86. од 4 век п.н.е. и седма од 380-тите п.н.е.

387 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар387 п.н.е.
CCCLXXXVI п.н.е.
Ab urbe condita367
Староегипетска ераXXIX династија, 12
- ФараонХакор, 7
Старогрчка ера98.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4364
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−979
Берберски календар564
Будистички календар158
Бурмански календар−1024
Византиски календар5122–5123
Кинески календар癸巳(вод. змија)
2310 или 2250
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
2311 или 2251
Коптски календар−670 – −669
Етиопски календар−394 – −393
Еврејски календар3374–3375
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−330 – −329
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2714–2715
Холоценски календар9614
Ирански календар1008 п.п. – 1007 п.п.
Исламски календар1039 п.х. – 1038 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1947
Мингуо-календар2298 пред Р. Кина
民前2298年
Нанакшахи−1854
Тајландски сончев календар156–157
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
−260 или −641 или −1413
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
−259 или −640 или −1412

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5122 и 5123 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4364 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3374 и 3375 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 367.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 386 година се протега во 2250 и 2251, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2310 и 2311 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 157. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1038 и 1037 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...