< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

325 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 325. година пред новата ера, 325. од првиот милениум п.н.е., 25. од 4 век п.н.е. и шеста од 320-тите п.н.е.

326 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар326 п.н.е.
CCCXXV п.н.е.
Ab urbe condita428
Староегипетска ераXXXII династија, 7
- ФараонАлександар Македонски, 7
Старогрчка ера113.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4425
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−918
Берберски календар625
Будистички календар219
Бурмански календар−963
Византиски календар5183–5184
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
2371 или 2311
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
2372 или 2312
Коптски календар−609 – −608
Етиопски календар−333 – −332
Еврејски календар3435–3436
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−269 – −268
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2775–2776
Холоценски календар9675
Ирански календар947 п.п. – 946 п.п.
Исламски календар976 п.х. – 975 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2008
Мингуо-календар2237 пред Р. Кина
民前2237年
Нанакшахи−1793
Тајландски сончев календар217–218
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
−199 или −580 или −1352
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
−198 или −579 или −1351

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5183 и 5184 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4425 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3435 и 3436 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 428.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 325 година се протега во 2311 и 2312, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2371 и 2372 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 218. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 975 и 974 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...