< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

346 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 346. година пред новата ера, 346. од првиот милениум п.н.е., 46. од 4 век п.н.е. и седма од 340-тите п.н.е.

347 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар347 п.н.е.
CCCXLVI п.н.е.
Ab urbe condita407
Староегипетска ераXXX династија, 34
- ФараонНектанеб II, 14
Старогрчка ера108.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4404
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−939
Берберски календар604
Будистички календар198
Бурмански календар−984
Византиски календар5162–5163
Кинески календар癸酉(вод. петел)
2350 или 2290
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
2351 или 2291
Коптски календар−630 – −629
Етиопски календар−354 – −353
Еврејски календар3414–3415
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−290 – −289
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2754–2755
Холоценски календар9654
Ирански календар968 п.п. – 967 п.п.
Исламски календар998 п.х. – 997 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1987
Мингуо-календар2258 пред Р. Кина
民前2258年
Нанакшахи−1814
Тајландски сончев календар196–197
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
−220 или −601 или −1373
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
−219 или −600 или −1372

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5162 и 5163 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4404 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3414 и 3415 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 407.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 346 година се протега во 2290 и 2291, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2350 и 2351 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 197. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 997 и 996 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...