< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

326 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 326. година пред новата ера, 326. од првиот милениум п.н.е., 26. од 4 век п.н.е. и седма од 320-тите п.н.е.

327 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар327 п.н.е.
CCCXXVI п.н.е.
Ab urbe condita427
Староегипетска ераXXXII династија, 6
- ФараонАлександар Македонски, 6
Старогрчка ера113.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4424
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−919
Берберски календар624
Будистички календар218
Бурмански календар−964
Византиски календар5182–5183
Кинески календар癸巳(вод. змија)
2370 или 2310
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
2371 или 2311
Коптски календар−610 – −609
Етиопски календар−334 – −333
Еврејски календар3434–3435
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−270 – −269
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2774–2775
Холоценски календар9674
Ирански календар948 п.п. – 947 п.п.
Исламски календар977 п.х. – 976 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2007
Мингуо-календар2238 пред Р. Кина
民前2238年
Нанакшахи−1794
Тајландски сончев календар216–217
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
−200 или −581 или −1353
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
−199 или −580 или −1352

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5182 и 5183 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4424 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3434 и 3435 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 427.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 326 година се протега во 2310 и 2311, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2370 и 2371 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 217. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 976 и 975 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди