< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

372 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 372. година пред новата ера, 372. од првиот милениум п.н.е., 72. од 4 век п.н.е. и трета од 370-тите п.н.е.

373 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар373 п.н.е.
CCCLXXII п.н.е.
Ab urbe condita381
Староегипетска ераXXX династија, 8
- ФараонНектанеб I, 8
Старогрчка ера1011.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4378
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−965
Берберски календар578
Будистички календар172
Бурмански календар−1010
Византиски календар5136–5137
Кинески календар丁未(огн. коза)
2324 или 2264
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
2325 или 2265
Коптски календар−656 – −655
Етиопски календар−380 – −379
Еврејски календар3388–3389
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−316 – −315
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2728–2729
Холоценски календар9628
Ирански календар994 п.п. – 993 п.п.
Исламски календар1025 п.х. – 1024 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1961
Мингуо-календар2284 пред Р. Кина
民前2284年
Нанакшахи−1840
Тајландски сончев календар170–171
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
−246 или −627 или −1399
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
−245 или −626 или −1398

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5136 и 5137 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4378 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3388 и 3389 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 381.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 372 година се протега во 2264 и 2265, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2324 и 2325 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 171. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1024 и 1023 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...