< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

355 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 355. година пред новата ера, 355. од првиот милениум п.н.е., 55. од 4 век п.н.е. и шеста од 350-тите п.н.е.

356 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар356 п.н.е.
CCCLV п.н.е.
Ab urbe condita398
Староегипетска ераXXX династија, 25
- ФараонНектанеб II, 5
Старогрчка ера106. олимпијада (победник
Асирски календар4395
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−948
Берберски календар595
Будистички календар189
Бурмански календар−993
Византиски календар5153–5154
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
2341 или 2281
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
2342 или 2282
Коптски календар−639 – −638
Етиопски календар−363 – −362
Еврејски календар3405–3406
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−299 – −298
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2745–2746
Холоценски календар9645
Ирански календар977 п.п. – 976 п.п.
Исламски календар1007 п.х. – 1006 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1978
Мингуо-календар2267 пред Р. Кина
民前2267年
Нанакшахи−1823
Тајландски сончев календар187–188
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
−229 или −610 или −1382
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
−228 или −609 или −1381

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5153 и 5154 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4395 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3405 и 3406 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 398.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 355 година се протега во 2281 и 2282, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2341 и 2342 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 188. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1006 и 1005 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...