< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

353 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 353. година пред новата ера, 353. од првиот милениум п.н.е., 53. од 4 век п.н.е. и четвртта од 350-тите п.н.е.

354 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар354 п.н.е.
CCCLIII п.н.е.
Ab urbe condita400
Староегипетска ераXXX династија, 27
- ФараонНектанеб II, 7
Старогрчка ера106.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4397
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−946
Берберски календар597
Будистички календар191
Бурмански календар−991
Византиски календар5155–5156
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
2343 или 2283
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
2344 или 2284
Коптски календар−637 – −636
Етиопски календар−361 – −360
Еврејски календар3407–3408
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−297 – −296
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2747–2748
Холоценски календар9647
Ирански календар975 п.п. – 974 п.п.
Исламски календар1005 п.х. – 1004 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1980
Мингуо-календар2265 пред Р. Кина
民前2265年
Нанакшахи−1821
Тајландски сончев календар189–190
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
−227 или −608 или −1380
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
−226 или −607 или −1379

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5155 и 5156 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4397 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3407 и 3408 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 400.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 353 година се протега во 2283 и 2284, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2343 и 2344 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 190. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1004 и 1003 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...