< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

324 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 324. година пред новата ера, 324. од првиот милениум п.н.е., 24. од 4 век п.н.е. и петта од 320-тите п.н.е.

325 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар325 п.н.е.
CCCXXIV п.н.е.
Ab urbe condita429
Староегипетска ераXXXII династија, 8
- ФараонАлександар Македонски, 8
Старогрчка ера113.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4426
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−917
Берберски календар626
Будистички календар220
Бурмански календар−962
Византиски календар5184–5185
Кинески календар乙未(дрв. коза)
2372 или 2312
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
2373 или 2313
Коптски календар−608 – −607
Етиопски календар−332 – −331
Еврејски календар3436–3437
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−268 – −267
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2776–2777
Холоценски календар9676
Ирански календар946 п.п. – 945 п.п.
Исламски календар975 п.х. – 974 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2009
Мингуо-календар2236 пред Р. Кина
民前2236年
Нанакшахи−1792
Тајландски сончев календар218–219
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
−198 или −579 или −1351
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
−197 или −578 или −1350

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5184 и 5185 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4426 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3436 и 3437 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 429.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 324 година се протега во 2312 и 2313, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2372 и 2373 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 219. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 974 и 973 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...