< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

359 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 359. година пред новата ера, 359. од првиот милениум п.н.е., 59. од 4 век п.н.е. и последна од 350-тите п.н.е.

360 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар360 п.н.е.
CCCLIX п.н.е.
Ab urbe condita394
Староегипетска ераXXX династија, 21
- ФараонНектанеб II, 1
Старогрчка ера105. олимпијада (победник
Асирски календар4391
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−952
Берберски календар591
Будистички календар185
Бурмански календар−997
Византиски календар5149–5150
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
2337 или 2277
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
2338 или 2278
Коптски календар−643 – −642
Етиопски календар−367 – −366
Еврејски календар3401–3402
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−303 – −302
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2741–2742
Холоценски календар9641
Ирански календар981 п.п. – 980 п.п.
Исламски календар1011 п.х. – 1010 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1974
Мингуо-календар2271 пред Р. Кина
民前2271年
Нанакшахи−1827
Тајландски сончев календар183–184
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
−233 или −614 или −1386
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
−232 или −613 или −1385

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5149 и 5150 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4391 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3401 и 3402 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 394.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 359 година се протега во 2277 и 2278, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2337 и 2338 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 184. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1010 и 1009 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди