< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

329 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 329. година пред новата ера, 329. од првиот милениум п.н.е., 29. од 4 век п.н.е. и последна од 320-тите п.н.е.

330 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар330 п.н.е.
CCCXXIX п.н.е.
Ab urbe condita424
Староегипетска ераXXXII династија, 3
- ФараонАлександар Македонски, 3
Старогрчка ера112.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4421
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−922
Берберски календар621
Будистички календар215
Бурмански календар−967
Византиски календар5179–5180
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
2367 или 2307
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
2368 или 2308
Коптски календар−613 – −612
Етиопски календар−337 – −336
Еврејски календар3431–3432
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−273 – −272
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2771–2772
Холоценски календар9671
Ирански календар951 п.п. – 950 п.п.
Исламски календар980 п.х. – 979 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2004
Мингуо-календар2241 пред Р. Кина
民前2241年
Нанакшахи−1797
Тајландски сончев календар213–214
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
−203 или −584 или −1356
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
−202 или −583 или −1355

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5179 и 5180 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4421 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3431 и 3432 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 424.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 329 година се протега во 2307 и 2308, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2367 и 2368 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 214. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 979 и 978 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди