< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

311 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 311. година пред новата ера, 311. од првиот милениум п.н.е., 11. од 4 век п.н.е. и втора од 310-тите п.н.е.

312 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар312 п.н.е.
CCCXI п.н.е.
Ab urbe condita442
Староегипетска ераXXXIII династија, 12
- ФараонПтоломеј I Сотер, 12
Старогрчка ера117. олимпијада (победник
Асирски календар4439
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−904
Берберски календар639
Будистички календар233
Бурмански календар−949
Византиски календар5197–5198
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
2385 или 2325
    — до —
己酉年 (зем. петел)
2386 или 2326
Коптски календар−595 – −594
Етиопски календар−319 – −318
Еврејски календар3449–3450
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−255 – −254
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2789–2790
Холоценски календар9689
Ирански календар933 п.п. – 932 п.п.
Исламски календар962 п.х. – 961 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2022
Мингуо-календар2223 пред Р. Кина
民前2223年
Нанакшахи−1779
Селевкидски календар0/1 г.г.
Тајландски сончев календар231–232
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
−185 или −566 или −1338
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
−184 или −565 или −1337

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5197 и 5198 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4439 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3449 и 3450 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 442.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 311 година се протега во 2325 и 2326, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2385 и 2386 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 232. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 961 и 960 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...