< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

316 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 316. година пред новата ера, 316. од првиот милениум п.н.е., 16. од 4 век п.н.е. и седма од 310-тите п.н.е.

317 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар317 п.н.е.
CCCXVI п.н.е.
Ab urbe condita437
Староегипетска ераXXXIII династија, 7
- ФараонПтоломеј I Сотер, 7
Старогрчка ера115.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4434
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−909
Берберски календар634
Будистички календар228
Бурмански календар−954
Византиски календар5192–5193
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
2380 или 2320
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
2381 или 2321
Коптски календар−600 – −599
Етиопски календар−324 – −323
Еврејски календар3444–3445
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−260 – −259
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2784–2785
Холоценски календар9684
Ирански календар938 п.п. – 937 п.п.
Исламски календар967 п.х. – 966 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2017
Мингуо-календар2228 пред Р. Кина
民前2228年
Нанакшахи−1784
Тајландски сончев календар226–227
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
−190 или −571 или −1343
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
−189 или −570 или −1342

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5192 и 5193 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4434 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3444 и 3445 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 437.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 316 година се протега во 2320 и 2321, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2380 и 2381 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 227. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 966 и 965 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...