< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

317 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 317. година пред новата ера, 317. од првиот милениум п.н.е., 17. од 4 век п.н.е. и осма од 310-тите п.н.е.

318 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар318 п.н.е.
CCCXVII п.н.е.
Ab urbe condita436
Староегипетска ераXXXIII династија, 6
- ФараонПтоломеј I Сотер, 6
Старогрчка ера115.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4433
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−910
Берберски календар633
Будистички календар227
Бурмански календар−955
Византиски календар5191–5192
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
2379 или 2319
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
2380 или 2320
Коптски календар−601 – −600
Етиопски календар−325 – −324
Еврејски календар3443–3444
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−261 – −260
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2783–2784
Холоценски календар9683
Ирански календар939 п.п. – 938 п.п.
Исламски календар968 п.х. – 967 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2016
Мингуо-календар2229 пред Р. Кина
民前2229年
Нанакшахи−1785
Тајландски сончев календар225–226
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
−191 или −572 или −1344
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
−190 или −571 или −1343

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5191 и 5192 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4433 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3443 и 3444 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 436.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 317 година се протега во 2319 и 2320, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2379 и 2380 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 226. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 967 и 966 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди