< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

361 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 361. година пред новата ера, 361. од првиот милениум п.н.е., 61. од 4 век п.н.е. и втора од 360-тите п.н.е.

362 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар362 п.н.е.
CCCLXI п.н.е.
Ab urbe condita392
Староегипетска ераXXX династија, 19
- ФараонТахос, 1
Старогрчка ера104.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4389
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−954
Берберски календар589
Будистички календар183
Бурмански календар−999
Византиски календар5147–5148
Кинески календар戊午(зем. коњ)
2335 или 2275
    — до —
己未年 (зем. коза)
2336 или 2276
Коптски календар−645 – −644
Етиопски календар−369 – −368
Еврејски календар3399–3400
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−305 – −304
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2739–2740
Холоценски календар9639
Ирански календар983 п.п. – 982 п.п.
Исламски календар1013 п.х. – 1012 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1972
Мингуо-календар2273 пред Р. Кина
民前2273年
Нанакшахи−1829
Тајландски сончев календар181–182
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
−235 или −616 или −1388
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
−234 или −615 или −1387

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5147 и 5148 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4389 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3399 и 3400 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 392.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 361 година се протега во 2275 и 2276, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2335 и 2336 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 182. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1012 и 1011 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...