< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

332 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 332. година пред новата ера, 332. од првиот милениум п.н.е., 32. од 4 век п.н.е. и трета од 330-тите п.н.е.

333 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар333 п.н.е.
CCCXXXII п.н.е.
Ab urbe condita421
Староегипетска ераXXXI династија, 11
- ФараонДариј III, 4
Старогрчка ера111.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4418
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−925
Берберски календар618
Будистички календар212
Бурмански календар−970
Византиски календар5176–5177
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
2364 или 2304
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
2365 или 2305
Коптски календар−616 – −615
Етиопски календар−340 – −339
Еврејски календар3428–3429
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−276 – −275
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2768–2769
Холоценски календар9668
Ирански календар954 п.п. – 953 п.п.
Исламски календар983 п.х. – 982 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2001
Мингуо-календар2244 пред Р. Кина
民前2244年
Нанакшахи−1800
Тајландски сончев календар210–211
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
−206 или −587 или −1359
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
−205 или −586 или −1358

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5176 и 5177 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4418 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3428 и 3429 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 421.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 332 година се протега во 2304 и 2305, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2364 и 2365 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 211. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 982 и 981 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди