< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

302 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 302. година пред новата ера, 302. од првиот милениум п.н.е., 2. од 4 век п.н.е. и трета од 300-тите п.н.е.

303 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар303 п.н.е.
CCCII п.н.е.
Ab urbe condita451
Староегипетска ераXXXIII династија, 21
- ФараонПтоломеј I Сотер, 21
Старогрчка ера119.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4448
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−895
Берберски календар648
Будистички календар242
Бурмански календар−940
Византиски календар5206–5207
Кинески календар丁巳(огн. змија)
2394 или 2334
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
2395 или 2335
Коптски календар−586 – −585
Етиопски календар−310 – −309
Еврејски календар3458–3459
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−246 – −245
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2798–2799
Холоценски календар9698
Ирански календар924 п.п. – 923 п.п.
Исламски календар952 п.х. – 951 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2031
Мингуо-календар2214 пред Р. Кина
民前2214年
Нанакшахи−1770
Селевкидски календар9/10 г.г.
Тајландски сончев календар240–241
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
−176 или −557 или −1329
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
−175 или −556 или −1328

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5206 и 5207 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4448 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3458 и 3459 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 451.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 302 година се протега во 2334 и 2335, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2394 и 2395 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 241. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 951 и 950 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...