< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

392 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 392. година пред новата ера, 392. од првиот милениум п.н.е., 92. од 4 век п.н.е. и трета од 390-тите п.н.е.

393 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар393 п.н.е.
CCCXCII п.н.е.
Ab urbe condita361
Староегипетска ераXXIX династија, 6
- ФараонХакор, 1
Старогрчка ера96.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4358
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−985
Берберски календар558
Будистички календар152
Бурмански календар−1030
Византиски календар5116–5117
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
2304 или 2244
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
2305 или 2245
Коптски календар−676 – −675
Етиопски календар−400 – −399
Еврејски календар3368–3369
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−336 – −335
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2708–2709
Холоценски календар9608
Ирански календар1014 п.п. – 1013 п.п.
Исламски календар1045 п.х. – 1044 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1941
Мингуо-календар2304 пред Р. Кина
民前2304年
Нанакшахи−1860
Тајландски сончев календар150–151
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
−266 или −647 или −1419
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
−265 или −646 или −1418

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5116 и 5117 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4358 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3368 и 3369 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 361.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 392 година се протега во 2244 и 2245, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2304 и 2305 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 151. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1044 и 1043 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...