< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

313 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 313. година пред новата ера, 313. од првиот милениум п.н.е., 13. од 4 век п.н.е. и четвртта од 310-тите п.н.е.

314 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар314 п.н.е.
CCCXIII п.н.е.
Ab urbe condita440
Староегипетска ераXXXIII династија, 10
- ФараонПтоломеј I Сотер, 10
Старогрчка ера116.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4437
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−906
Берберски календар637
Будистички календар231
Бурмански календар−951
Византиски календар5195–5196
Кинески календар丙午(огн. коњ)
2383 или 2323
    — до —
丁未年 (огн. коза)
2384 или 2324
Коптски календар−597 – −596
Етиопски календар−321 – −320
Еврејски календар3447–3448
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−257 – −256
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2787–2788
Холоценски календар9687
Ирански календар935 п.п. – 934 п.п.
Исламски календар964 п.х. – 963 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2020
Мингуо-календар2225 пред Р. Кина
民前2225年
Нанакшахи−1781
Тајландски сончев календар229–230
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
−187 или −568 или −1340
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
−186 или −567 или −1339

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5195 и 5196 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4437 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3447 и 3448 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 440.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 313 година се протега во 2323 и 2324, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2383 и 2384 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 230. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 963 и 962 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...