< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

365 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 365. година пред новата ера, 365. од првиот милениум п.н.е., 65. од 4 век п.н.е. и шеста од 360-тите п.н.е.

366 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар366 п.н.е.
CCCLXV п.н.е.
Ab urbe condita388
Староегипетска ераXXX династија, 15
- ФараонНектанеб I, 15
Старогрчка ера103.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4385
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−958
Берберски календар585
Будистички календар179
Бурмански календар−1003
Византиски календар5143–5144
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
2331 или 2271
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
2332 или 2272
Коптски календар−649 – −648
Етиопски календар−373 – −372
Еврејски календар3395–3396
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−309 – −308
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2735–2736
Холоценски календар9635
Ирански календар987 п.п. – 986 п.п.
Исламски календар1017 п.х. – 1016 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1968
Мингуо-календар2277 пред Р. Кина
民前2277年
Нанакшахи−1833
Тајландски сончев календар177–178
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
−239 или −620 или −1392
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
−238 или −619 или −1391

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5143 и 5144 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4385 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3395 и 3396 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 388.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 365 година се протега во 2271 и 2272, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2331 и 2332 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 178. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1016 и 1015 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди