< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

348 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 348. година пред новата ера, 348. од првиот милениум п.н.е., 48. од 4 век п.н.е. и деветта од 340-тите п.н.е.

349 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар349 п.н.е.
CCCXLVIII п.н.е.
Ab urbe condita405
Староегипетска ераXXX династија, 32
- ФараонНектанеб II, 12
Старогрчка ера107.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4402
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−941
Берберски календар602
Будистички календар196
Бурмански календар−986
Византиски календар5160–5161
Кинески календар辛未(мет. коза)
2348 или 2288
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
2349 или 2289
Коптски календар−632 – −631
Етиопски календар−356 – −355
Еврејски календар3412–3413
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−292 – −291
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2752–2753
Холоценски календар9652
Ирански календар970 п.п. – 969 п.п.
Исламски календар1000 п.х. – 999 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1985
Мингуо-календар2260 пред Р. Кина
民前2260年
Нанакшахи−1816
Тајландски сончев календар194–195
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
−222 или −603 или −1375
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
−221 или −602 или −1374

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5160 и 5161 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4402 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3412 и 3413 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 405.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 348 година се протега во 2288 и 2289, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2348 и 2349 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 195. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 999 и 998 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...