< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

297 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 297. година пред новата ера, 297. од првиот милениум п.н.е., 97. од 3 век п.н.е. и осма од 290-тите п.н.е.

298 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар298 п.н.е.
CCXCVII п.н.е.
Ab urbe condita456
Староегипетска ераXXXIII династија, 26
- ФараонПтоломеј I Сотер, 26
Старогрчка ера120.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4453
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−890
Берберски календар653
Будистички календар247
Бурмански календар−935
Византиски календар5211–5212
Кинески календар壬戌(вод. куче)
2399 или 2339
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
2400 или 2340
Коптски календар−581 – −580
Етиопски календар−305 – −304
Еврејски календар3463–3464
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−241 – −240
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2803–2804
Холоценски календар9703
Ирански календар919 п.п. – 918 п.п.
Исламски календар947 п.х. – 946 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2036
Мингуо-календар2209 пред Р. Кина
民前2209年
Нанакшахи−1765
Селевкидски календар14/15 г.г.
Тајландски сончев календар245–246
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
−171 или −552 или −1324
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
−170 или −551 или −1323

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5211 и 5212 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4453 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3463 и 3464 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 456.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 297 година се протега во 2339 и 2340, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2399 и 2400 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 246. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 946 и 945 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Антипатриди.