< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

299 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 299. година пред новата ера, 299. од првиот милениум п.н.е., 99. од 3 век п.н.е. и последна од 290-тите п.н.е.

300 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар300 п.н.е.
CCXCIX п.н.е.
Ab urbe condita454
Староегипетска ераXXXIII династија, 24
- ФараонПтоломеј I Сотер, 24
Старогрчка ера120. олимпијада (победник
Асирски календар4451
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−892
Берберски календар651
Будистички календар245
Бурмански календар−937
Византиски календар5209–5210
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
2397 или 2337
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
2398 или 2338
Коптски календар−583 – −582
Етиопски календар−307 – −306
Еврејски календар3461–3462
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−243 – −242
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2801–2802
Холоценски календар9701
Ирански календар921 п.п. – 920 п.п.
Исламски календар949 п.х. – 948 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2034
Мингуо-календар2211 пред Р. Кина
民前2211年
Нанакшахи−1767
Селевкидски календар12/13 г.г.
Тајландски сончев календар243–244
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
−173 или −554 или −1326
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
−172 или −553 или −1325

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5209 и 5210 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4451 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3461 и 3462 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 454.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 299 година се протега во 2337 и 2338, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2397 и 2398 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 244. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 948 и 947 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...