< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

256 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 256. година пред новата ера, 256. од првиот милениум п.н.е., 56. од 3 век п.н.е. и седма од 250-тите п.н.е.

257 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар257 п.н.е.
CCLVI п.н.е.
Ab urbe condita497
Староегипетска ераXXXIII династија, 67
- ФараонПтоломеј II Филаделф, 27
Старогрчка ера130.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4494
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−849
Берберски календар694
Будистички календар288
Бурмански календар−894
Византиски календар5252–5253
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
2440 или 2380
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
2441 или 2381
Коптски календар−540 – −539
Етиопски календар−264 – −263
Еврејски календар3504–3505
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−200 – −199
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2844–2845
Холоценски календар9744
Ирански календар878 п.п. – 877 п.п.
Исламски календар905 п.х. – 904 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2077
Мингуо-календар2168 пред Р. Кина
民前2168年
Нанакшахи−1724
Селевкидски календар55/56 г.г.
Тајландски сончев календар286–287
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
−130 или −511 или −1283
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
−129 или −510 или −1282

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5252 и 5253 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4494 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3504 и 3505 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 497.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 256 година се протега во 2380 и 2381, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2440 и 2441 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 287. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 904 и 903 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...