< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

223 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 223. година пред новата ера, 223. од првиот милениум п.н.е., 23. од 3 век п.н.е. и четвртта од 220-тите п.н.е.

224 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар224 п.н.е.
CCXXIII п.н.е.
Ab urbe condita530
Староегипетска ераXXXIII династија, 100
- ФараонПтоломеј III Евергет, 23
Старогрчка ера139. олимпијада (победник
Асирски календар4527
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−816
Берберски календар727
Будистички календар321
Бурмански календар−861
Византиски календар5285–5286
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
2473 или 2413
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
2474 или 2414
Коптски календар−507 – −506
Етиопски календар−231 – −230
Еврејски календар3537–3538
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−167 – −166
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2877–2878
Холоценски календар9777
Ирански календар845 п.п. – 844 п.п.
Исламски календар871 п.х. – 870 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2110
Мингуо-календар2135 пред Р. Кина
民前2135年
Нанакшахи−1691
Селевкидски календар88/89 г.г.
Тајландски сончев календар319–320
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
−97 или −478 или −1250
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
−96 или −477 или −1249

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5285 и 5286 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4527 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3537 и 3538 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 530.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 223 година се протега во 2413 и 2414, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2473 и 2474 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 320. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 870 и 869 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...