< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

231 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 231. година пред новата ера, 231. од првиот милениум п.н.е., 31. од 3 век п.н.е. и втора од 230-тите п.н.е.

232 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар232 п.н.е.
CCXXXI п.н.е.
Ab urbe condita522
Староегипетска ераXXXIII династија, 92
- ФараонПтоломеј III Евергет, 15
Старогрчка ера137. олимпијада (победник
Асирски календар4519
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−824
Берберски календар719
Будистички календар313
Бурмански календар−869
Византиски календар5277–5278
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
2465 или 2405
    — до —
己巳年 (зем. змија)
2466 или 2406
Коптски календар−515 – −514
Етиопски календар−239 – −238
Еврејски календар3529–3530
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−175 – −174
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2869–2870
Холоценски календар9769
Ирански календар853 п.п. – 852 п.п.
Исламски календар879 п.х. – 878 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2102
Мингуо-календар2143 пред Р. Кина
民前2143年
Нанакшахи−1699
Селевкидски календар80/81 г.г.
Тајландски сончев календар311–312
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
−105 или −486 или −1258
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
−104 или −485 или −1257

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5277 и 5278 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4519 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3529 и 3530 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 522.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 231 година се протега во 2405 и 2406, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2465 и 2466 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 312. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 878 и 877 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...