< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

202 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 202. година пред новата ера, 202. од првиот милениум п.н.е., 2. од 3 век п.н.е. и трета од 200-тите п.н.е.

203 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар203 п.н.е.
CCII п.н.е.
Ab urbe condita551
Староегипетска ераXXXIII династија, 121
- ФараонПтоломеј V Епифан, 1
Старогрчка ера144.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4548
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−795
Берберски календар748
Будистички календар342
Бурмански календар−840
Византиски календар5306–5307
Кинески календар丁酉(огн. петел)
2494 или 2434
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
2495 или 2435
Коптски календар−486 – −485
Етиопски календар−210 – −209
Еврејски календар3558–3559
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−146 – −145
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2898–2899
Холоценски календар9798
Ирански календар824 п.п. – 823 п.п.
Исламски календар849 п.х. – 848 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2131
Мингуо-календар2114 пред Р. Кина
民前2114年
Нанакшахи−1670
Селевкидски календар109/110 г.г.
Тајландски сончев календар340–341
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
−76 или −457 или −1229
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
−75 или −456 или −1228

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5306 и 5307 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4548 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3558 и 3559 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 551.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 202 година се протега во 2434 и 2435, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2494 и 2495 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 341. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 848 и 847 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...